Stiftskonvent i Linköpings stift

Vimmerby kyrka

Lördagen den 8 april hölls i Vimmerby församling stiftskonvent för lekmannarörelsens alla lokalavdelningar i Linköpings stift. Dagen började med mässa i Vimmerby kyrka under ledning av prästen Martin Bergman och kyrkomusiker Bartosz Sozanski samt Jan Henriksson som sångsolist.

Markus Klefbeck och Britt Andersson.

Konventsförhandlingarna gick snabbt och styrelsen består av; Jan Henriksson Södra Vi, ordförande. Britt Andersson Storebro, sekreterare och Lars Linde Gistad, Kassör. Övriga i styrelsen är Sonja Karlsson Södra Vi, Pia Ragnar Norrköping samt Vera Samuelsson Rappesta. Efter lunchen talade församlingsherde Markus Klefbeck i Hässleby församling (Mariannelund) om Martin Luther.

Jan Henriksson
Ordförande i Lekmannaförbundet i Linköpings stift

Deltagare i konventet.